נמאס לכם מסתימות ביוב?

מגבון לח- זורקים לפח!

השלכת מגבונים לחים, מוצרי היגיינה ואשפה לאסלה גורמת לתקלות בצנרת הביוב הפרטית והציבורית, מפגעים תברואתיים, ריחות לא נעימים ובזבוז כספי רב.

הידעתם? המועצה  משקיעה כ-100,000 ₪ בחודש לטיפול בתקלות ביוב!

מהיום, שמים סוף לסתימות הביוב, שומרים על הסביבה וחוסכים כסף רב: מגבון לח- זורקים לפח!

 

המגבונים הלחים הפכו לחלק בלתי נפרד מחיינו, בעיקר בשנה החולפת בה ההקפדה על היגיינה גברה, ואנו משתמשים בהם למספר רב של מטרות: היגיינת תינוקות, ניקוי רהיטים, חלונות, כלים סניטרים ובעיקר לצרכים היגייניים מזדמנים ויום-יומיים. השימוש הרב במגבונים, הוליד תופעה פסולה ושלילית של השלכת המגבונים המשומשים לאסלה.

חשוב שנזכור- מגבונים לחים אמנם נשטפים באסלה, ובסופו של דבר יוצרים נזקים סביבתיים רבים: סתימות בצנרת הביוב הפרטית קריסות קווי ביוב בצנרת הציבורית, מפגעי ריח ודליפות ובזבוז כספי רב ומיותר.

מגבונים אינם מתפרקים במערכת הביוב ונוטים להתלכד יחד וליצור סתימות במערכת השפכים.  סתימות אלה יכולות להתחיל במערכת הביתית או ברמת הבניין והשכונה ולגרום למפגע מקומי של ריחות, זיהומים ומחלות.

במקרים רבים הסתימות בצנרת הביוב עלולות להגיע לקווי הביוב הגדולים והראשיים ולגרום לביוב גולמי לפרוץ מתוך הצנרת אל הסביבה הקרובה, אל הכביש, אל השטח הפתוח, ומשם לזרום ולזהם את הנחלים והים. גלישות ביוב גולמי עלולות לגרום לפגיעה בבריאות הציבור ולפגיעה אקולוגית משמעותית בחי ובצומח שבסביבת הנחלים והים. כל הזרמה לסביבה של ביוב עלולה לגרום לאחר מכן לדגירת יתושים ולמפגעים כבדים. כל זאת בנוסף לנזקים הכלכליים הגדולים הכרוכים בטיפול בכל מפגעי התשתית והסביבה הנגרמים עקב השלכה של מגבונים לאסלה.

שינוי הרגלים ופתרונות מעשיים

כמו ברוב המקרים, הפחתת צריכה היא תחילת הפתרון. יש להפחית ככל האפשר את השימוש במגבונים חד פעמיים מכל סוג שהוא – אל-בד או נייר. אם חייבים להשתמש במגבוני בד לחים לניקוי או למטרות היגיינה, חשוב להשליך אותם אך ורק לפח האשפה, ובשום אופן לא לאסלה.

משנים הרגלים: מגבון לח- זורקים לפח!

 

מה מותר להשליך לאסלה?

נייר טואלט בלבד.