האוכלוסייה בעלת צרכים מיוחדים במועצה האזורית חבל מודיעין היא חלק משמעותי וחשוב בקהילה
בפעילות מרתקת ומיוחדת הסתיים קורס הכשרת מדריכים להדרכה בטבע בשיתוף ובשילוב בעלי צרכים מיוחדים

בפרויקט חדשני הפועל לשילוב והענקת משמעות ואינטגרציה של בעלי הצרכים המיוחדים בקהילה, נכלל קורס פורץ דרך הנקרא "מדריך נגיש". בקורס מכשירים קבוצת אנשים ברמות תפקוד שונות להעביר הדרכה בטבע לתיירים, תלמידים וקהלים רבים. הקורס הינו פרי יוזמתם של המועצה האזורית חבל מודיעין, החברה הכלכלית, עמותת התיירות ובשיתוף פעולה מלא עם עמותת לטם. הקורס מועבר ע"י רכזת ההתנדבות האזורית, מירית שחורי ועובדת הסוציאלית, שרית ארנפלד, רכזת תחום המוגבלויות.

כבר בסבב הראשון של הקורס השתתפו 10 משתתפים בעלי צריכים מיוחדים (לקות ראייה, ניון שרירים, נכות פיזית ועוד) ו-10 משתתפים מכלל האוכלוסייה. במהלך הקורס שנמשך כשנה התנסו המשתתפים בפעילויות מוטוריות מגוונות, עבדו על פיתוח כישורים חברתיים וכישורי חיים. במקביל למדה הקבוצה על ערכי הארץ, אהבת המולדת, שמירת הטבע וכן הרחבת הידע בגאולוגיה, בוטניקה, זואולוגיה וכו'.

הקבוצה המגובשת יצאה למספר סיורים ברחבי הארץ – מצפון ועד דרום. אחד הטיולים המרתקים היה אל מסלול הוואדי קלט (נחל פרת) באזור ירושלים. המסלול עובר בתוך קניונים, שילוב של מים ושטח מדברי יפיפייה. משתתפי הקורס נהנו מאד וחזרו עמוסי חוויות מנווה המדבר המיוחד שקיים בארץ.

"כשהגעתי לקורס היה לו המון מחשבות, דאגות ודברים לא הסתדרו לי איך אנשים שיש להם קושי לא מפחדים לצאת לטייל למרות הקושי שלהם. ולאט לאט תוך כדי הקורס גילתי כמה עוצמות וכוחות יש להם, ואיך שהם לא נותנים למגבלה שלהם את המקום לוותר או לגרום לחלומות להתנפץ", משתפת אחת מחניכות הקורס.

סיור בואדי קלט

הדרכה בגן חושים | מזור

סיור והיכרות לועדי עובדים מגוונים

מירית רכזת הפרויקט: "השילוב בין שתי קבוצות האוכלוסייה מקדם את הקבלה לאחר, מגביר את ערך הסובלנות וההבנה שיש מקום לדיאלוג, לעשייה משותפת ותרומה משמעותית לקהילה והכל מתוך חוויה מעצימה ומגבשת".

"אחד עוזר לשני בצורה מדהימה, אלו דברים שלא בהכרח תפגוש ביום-יום שלך, אבל הם קיימים והם אפשרים. אין שום סיבה שאדם עם צרכים מיוחדים ירגיש אבוד או יוותר על החלום שלו – והקורס הזה הוא דוגמא ומופת איך השילוב אפשרי ויותר מכך – הם היו החזית הראשונה במועצה שלנו שיעבירו הדרכות בטבע, במקום הכי משוחרר, הפתוח שמקבל את החיים כמו שהם ואת הסביבה כפי שהיא".

אנו מזמינים אתכם תושבים ואורחים יקרים, להגיע ולחוות התנסות במוגבלויות השונות ב"גן החושים", במושב מזור במועצה. הגן נגיש ומשלב מתקנים משחק במרחב הפתוח הכוללים משחק, צלילים וצבעים. המתקנים מכילים אלמנטים שונים המגרים ומפעילים את החושים שלנו – הראייה, השמיעה, הטעם, הריח והמימוש ובנוסף ניתן למצוא מתקנים בהם יחוו הילדים את הגוף במרחב בצורות שונות של שיווי משקל, תנועתיות וקשב לסביבה.

קבוצות המעוניינות בסיור והדרכה של "מדריך נגיש" בגן החושים במזור.

ניתן לפנות למירית שחורי רכזת תחום ההתנדבות: mirit@modiin-region.muni.il

נייד:  052-5357229