נקלעתם לעימות או מחלוקת?
אל תישארו עם זה לבד. יש למי לפנות!

המרכז לדיאלוג וגישור בקהילה - חבל מודיעין

נקלעתם לסכסוך?

במועצה אזורית חבל מודיעין נמצא מרכז גישור המסייע בקידום דיאלוג בקהילה, ניהול סכסוכים בקבוצות ביישובים, מקדם שיח מכבד ופתרון סכסוכים בהסכמה.

אנו פוגשים במציאות היומיומית סכסוכים קונפליקטים בכל תחום, בחלקם ניתן ואפשרי להגיע להסכמות מחוץ לכותלי בית המשפט וליתר את הפניה לערכאות.

במרכז הגישור קיימת חלופה לרבות צוות מגשרים מקצועי המתמחים בניהול משא ומתן ובניית הסכמות, בתחומים:

סכסוכים בקהילה,

סכסוכים בין שכנים,

סכסוכים בין הרשויות לפרט,

סכסוכים בתוך המשפחה לרבות סוגית משק חקלאי ובן ממשיך.

המגשר נפגש עם שני הצדדים, ויציע מגוון דרכים לפתרון או דרך לניהול הסכסוך, לעיתים קרובות נדרש איש מקצוע שיסייע לנהל את השיח בין הצדדים.

תהליך הגישור ידידותי וולונטארי, ייצוג אחד לשני הצדדים, כאשר כל אחד מהצדדים מיוצג על ידי עורך דין המחלוקת שהחלה בקטן הופכת לשדה קרב .

הגישור מאפשר הידברות ממוקדת ויצירת הסכמות, תוך חסכון בזמן יקר וכסף.

כל הליך הגישור כפוף לחסיון, כל הנאמר בחדר הגישור נשאר בו על מנת לתת לצדדים קרקע בטוחה לפתרון כל בעיותיהם ללא חשש משימוש לרעה במידע שאותו ימסרו. 

הצדדים הם אלה שמחליטים, בעזרת המגשר וכך הם אלו שכותבים בעצמם את פסק דינם.

כאשר מדובר בסכסוך משפחתי המחיר הוא גבוה אשר יורד לשורש יחסי הצדדים, המעורבים מאבדים כיוון, המצב פוגע בתקשורת ובתפקוד היומיומי, ולמרבה הצער גובה מחיר כבד ביותר מהמעורבים ובעיקר מהילדים ומבני המשפחה המעורבים בסכסוך, במרכז הגישור קיימות חלופות לניהול הסכסוך המשפחתי, במקום לפנות לערכאות משפטיות.

החוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה קובע כי טרם הגשת תביעה מחויבים צדדים לסכסוך משפחתי לפנות ליחידת הסיוע. ברכז הגישור זוגות ו/או משפחות, בשונה מיחידות הסיוע שאצלם ההליך לגיבוש מסמך עקרונות להסכמות, זמן ההמתנה ארוך ומדובר בחסרון גדול, במרכז ניתן מענה במידי, על מנת שלא להעצים את המחלוקות ולגרום להתדרדרות.

במרכז הגישור קיים מענה גישורי בסוגיות משפחתיות נוספות: ייפוי כוח מתמשך, צוואות אישיות ו/או הדדיות, תיאום הורי, הסכמי הורות משותפת, הסכם לחיים משותפים, אבהות, הסכמי שלום בית לחלופין הסכם גירושין, הסכמי ממון, הסכמי ידועים בציבור, הסכמי מזונות והסדרי שהות, הורות משותפת, הסכם בין יורשים, הסכם מתנה, פתרונות יצירתיים לסכסוכי אחים והורים, נחלות ומשק חקלאי, בן ממשיך ורצף דורי.

לאחרונה ניתן מענה  גם לתאום הורי,  יש לשים דגש מהותי על טובת הילד, נטרול מקומו של הילד כקלף מיקוח וניגוח בין ההורים, בניית מנגנוני תקשורת יעילים ואפקטיביים להמשך יחסי ההורות בין הצדדים. טובת הילד מחייבת את ההורים בהטמעת דפוסים של פתרון מחלוקות בדרך של הסכמה, ע"י הדברות חיובית, והימנעות מניהול ענייניהם באמצעות הקטין. ההורים מחויבים לתהליך כי הם יעשו כמיטב יכולתם וככל הנדרש מצדם לפתור כל מחלוקת שתתגלה ביניהם בעתיד בעניין הילד בהסכמה - באופן ישיר ביניהם, בשיח תרבותי ובדרך ארץ. במהלך התהליך ההורים מסכימים כי ימנעו מהסתה באוזני הקטינים כנגד ההורה השני, ולא יגרמו לקטינים לקונפליקט נאמנויות בין הוריהם.

הליך הגישור הינו אלטרנטיבה המאפשרת לצדדים הידברות ויצירת הסכמות, תוך חסכון בזמן יקר, כסף ושימת דגש על שיח מקדם ותקשורת מעצימה, ההליך  במרכז ייחודי וכולל ליווי אישי מקצועי.

הליך הגישור נותן מענה והרחבת השרות ומענה מטעם הרשות לתושבים בחבל מודיעין.

 

איריס אריאלי וולוצקי, עו"ד ומגשרת

מנהלת מרכז הגישור, 0544748282