כיוונים - המרכז לגיל הרך

בימים אלו נפתח מרכז התפתחותי משפחתי במושב טירת יהודה 
בניהולם של עמית דהרי, פסיכולוג התפתחותי מומחה וחן מבל מלווה התפתחותית ומנתחת התנהגות.
המרכז יעניק שירותי טיפול, ייעוץ, ליווי ואבחון לילדים בגילאי לידה עד 5 וחצי בתיאום ושיתוף עם המחלקה לשירות הפסיכולוגי של אגף החינוך במועצה אזורית חבל מודיעין. 

המרכז יכלול בהדרגה מגוון שירותים כגון: קבוצות הורים, קבוצות הורים ותינוקות לאחר לידה, סדנאות הכנה ללידה, סדרת הרצאות להורים, קבוצות טיפוליות וטיפולים פרטניים התפתחותיים (קלינאית תקשורת, ריפוי בעיסוק, פסיכולוגית ועוד.)

**טיפולים פרא-רפואיים ושירותים לגילאים אחרים יינתנו  בתיאום ובשיתוף השירות הפסיכולוגי - אגף החינוך מועצה אזורית חבל מודיעין. 

לשאלות, מוזמנים לפנות ל: kivunim@modiin-region.muni.il

או בטופס פנייה המצורף 

תכנית כיוונים במעונות העמותה לגיל הרך 

כיוונים היא תכנית, לליווי ולאיתור התפתחותי במעונות היום לגיל הרך (3 חודשים עד 3 שנים).

בתוכנית צוות רב-מקצועי התפתחותי הכולל פסיכולוגיות התפתחותיות, קלינאיות תקשורת ומרפאות בעיסוק. כל מעון מלווה על ידי כל אחד מאנשי הצוות התפתחותיים (פסיכולוג התפתחותי, קלינאית תקשורת ומרפאה בעיסוק) אשר מגיע לתצפית במעון.

התוכנית, כוללות תצפית בילדים, הדרכה שוטפת של מטפלות המעון ופגישות עם הורים במקרה הצורך.

בנוסף, פעם בחודש נערכת ישיבת צוות, בשיתוף כל אנשי המקצוע, מנהלת המעון ומטפלות המעון בהתאם לצורך.

מוקד העבודה הוא הליווי הנורמטיבי בתהליכי ההסתגלות של הפעוטות ויצירת קשר מטפלת- ילד, והאיתור הראשוני של ילדים עם קשיים התפתחותיים.

המענה להורים

ההורים מקבלים מקום משמעותי בתוכנית. כל מנהלת מעון מקבלת מראש את לוח הביקורים של הצוות במעון לחודשים הקרובים. המידע עובר למטפלות וכן להורים, כדי להנגיש את התוכנית להורים ולאפשר להורים הרוצים להתייעץ עם אחד מאנשי הצוות ולהיות מודעים למועד הקרוב שאנשי הצוות מגיעים. הורים יכולים לפנות ולהתייעץ עם כל אחד מאנשי הצוות סביב סוגיות התפתחותיות הקשורות בילדם. הנושאים השכיחים ביותר הם סביב תהליכי פרידה ונפרדות- גמילה, שינה, אכילה, ביטויי עצמאות המתבטאים לעיתים בהתנהגות מתריסה ומתנגדת. יחד עם זאת, הורים פונים גם בנושאים רבים אחרים כגון מעברי דירה, קשיים בזוגיות והשפעתם על הילד, יחסים בין אחים.

הפעלת התוכנית במועצה האזורית חבל מודיעין מזמנת נושאים הקשורים גם לאופי המקום. סוגיות של יחסי הורים- סבים, בייחוד כשהמשפחה כולה חיה באותה חלקת אדמה. בנוסף לשיחות הפרטניות שהורים יכולים ליזום, צוות התוכנית, מקיים סדרה של ערבי הורים, הכוללים נושאים מגוונים ומותאמים לצרכים של כל מעון. לעיתים ההרצאה פונה לסבים ולסבתות המעורבים מאד בגידול הילדים במושב. כמו כן, צוות התוכנית מוציא סדרה של דפי מידע להורים בתחומים שונים, עם כלים קונקרטיים כדוגמת דרכים להעשרת שפה.

ההיבט המשמעותי והראשון של התוכנית כולל, ליווי ההתפתחות הנורמטיבית של הילד הנמצא במעונות היום לגיל הרך, הענקת ידע התפתחותי להורים, מתן יעוץ ראשוני במקרים בהם מתעורר קושי קל בהתמודדות עם הילד. כל זאת תוך חשיבה שחלק מן הבעיות המתעוררות בגיל הרך ניתן למנוע עם התערבות מוקדמת או עם הסימנים הראשונים לקושי.

ההיבט השני של התוכנית הוא איתור ילדים עם קשיים מסוימים בהתפתחות, והתהליך הנעשה עם מטפלת המעון, ההורים וגורמים משמעותיים אחרים. האיתור כולל חשיבה משותפת עם המטפלת ועם ההורים, הפניות לאבחון ולטיפול בהתאם למורכבות ההתפתחותית. במקרים מסוימים גם חשיבה עם ההורים לגבי מסגרת החינוך המתאימה לשנה הבאה ועל האפשרות לגשת לוועדת השמה לצורך השמה בחינוך מיוחד.

הילדים המאותרים עם קושי התפתחותי מסוים מחולקים לארבע קטגוריות שונות, שכל אחת מהן מאפיינת את הקושי העיקרי של הילד. הורי הילד המאותר מקבלים את המידע עם המלצות להמשך טיפול, כגון: בדיקת שמיעה, פנייה לאבחון וטיפול של קלינאית תקשורת, פיזיותרפיסטית או מרפאה בעיסוק, הפנייה למכון להתפתחות הילד וכדומה. צוות הפרויקט מציע להורים סיוע בפנייה הראשונה לגורמי המקצוע בקהילה. הורים נתקלים במגוון רחב של קשיים ביישום של המלצות הצוות ביישום ההמלצות, הפנייה לברור ולהערכה התפתחותית. לעיתים לא ברור להורה כמה זמן עליו לחכות עד לקבלת התור לאבחון ולטיפול. מניסיוננו, יש שונות גדולה בהתמודדות של הורי הילדים עם העלאת האפשרות לקיומו של קושי מסוים בהתפתחות הילד. לכן, התהליך נעשה בשיתוף פעולה של המסגרת חינוכית עליה ההורים סומכים.

תכנית כיוונים נותנת תמיכה הכוונה וביטחון לילדים, להורים ולצוות החינוך במעונות היום של העמותה לגיל הרך חבל מודיעין:

 

ריפוי בעיסוק

מטרת הריפוי בעיסוק בתחום הילדים הינה לאפשר לילד למצות את יכולותיו המולדות והנרכשות, תוך שימוש בפעילויות רלוונטיות ומשמעותיות עבורו.

זאת על מנת שיוכל להשיג עצמאות ותפקוד מיטביים בחיי היום יום שלו, בהתאם לגילו.

 

 

קלינאית תקשורת

הצוות ההתפתחותי במעונות צופה ומאתר ילדים עם קשיים התפתחותיים, מדריך את הצוות המטפל ואת הורי הילד ובמידת הצורך מפנה לאבחון ולטיפול נוספים.

 

 

 

שירות פסיכולוגי משלים

במסגרת השירות המשלים ניתנת האפשרות לתושבים להנות ממגוון שירותים בתחומים שונים הניתנים ע"י פסיכולוגים חינוכיים מקצועיים

 

קישורים לפודקאסט בנושא הסתגלות: 

ספוטיפיי: https://spoti.fi/3syIAh0
גוגל פודקאסט: https://bit.ly/380CqMQ
אפל פודקאסט: https://apple.co/3iZ2yhs

לפרטים נוספים ניתן ליצור קשר עם הנהלת העמותה לגיל הרך בטל': 03-9722850