כיצד מתמודדים עם גירושין בצל משבר הקורונה? מרכז הגישור והדיאלוג במועצה  כאן בשבילכם

ימים לא פשוטים עוברים על כולנו, ולחלקנו הם מאתגרים במיוחד, השהייה בין ארבע קירות מייצרת קרקע פורייה לסכסוכים, אבל כדאי לזכור שהמגפה לא תימשך לנצח ויש להימנע מצעדים דרמטיים.

כיום במהלך השבועות האחרונים, בצל אי הוודאות, אנו פוגשים במציאות יומיומית סכסוכים קונפליקטים בכל תחום. כאשר מדובר בסכסוך משפחתי המחיר הוא גבוה אשר יורד לשורש יחסי הצדדים, המעורבים מאבדים כיוון, המצב פוגע בתקשורת ובתפקוד היומיומי, ולמרבה הצער גובה מחיר כבד ביותר מהמעורבים ובעיקר מהילדים ומבני המשפחה המעורבים בסכסוך.

מגפת הקורונה מייצרת אפקט וקרקע פורייה לסכסוכים, משום שאנו ניצבים בפני שורה ארוכה של פרמטרים שיכולים לאתגר כל תא משפחתי, וביתר שאת תאים משפחתיים שמאותגרים זה מכבר (בתהליך גירושין או לאחריו) סגירת מוסדות החינוך, שדורשת מההורים להקריב ימי עבודה ולחלק ביניהם את נטל הטיפול בילדים, הצורך בבידוד בשל חשיפה לאדם שסובל מקורונה או שחשוד ככזה, ושלל נסיבות נוספות, מאלצים אותנו לשהות זמן רב ביחד בין ארבע קירות.

אם לא די בכך, תקופת הקורונה גם חושפת אותנו להוצאות כספיות גדולות לצד ירידה בהכנסות, והדחק הכלכלי מגביר את הלחץ נפשי אי הוודאות יכולה להוציא כל אחד משיווי משקל, ומדובר במתכון בטוח שעלול לסדוק את הקיר המשפחתי, קל וחומר אם היו בקיר סדק או שניים עוד לפני פרוץ הנגיף.

 

 הכירו את יתרונות הגישור
עבור זוגות שהגיעו למשבר הקורונה כשהם כבר מצויים במשבר משלהם,  מומלץ להימנע מצעדים דרמטיים, ורצוי לפנות לנתיב של גישור.

גישור במשפחה הוא הליך שבמסגרתו בני הזוג יכולים לשרטט ביחד את עתידם ואת עתיד ילדיהם, מבלי להיכנס למאבקי כוח יקרים, מתישים וארוכים בבתי משפט.

הניסיון מלמד שכאשר גישור משפחה נעשה בתום לב ובנפש חפצה, עם מגשר בעל ניסיון שמשלב מקצועיות עם רגישות, ובני זוג שמשכילים לראות את מעלותיו ויתרונותיו של הגישור, התוצאה בהתאם. מומלץ שהמגשר יהיה עורך דין שעוסק בדיני משפחה, כך שיוכל לבחון היטב את נסיבות המשפחה, ויעמידן אל מול הפסיקה העדכנית בנושא.

גם במקרה שאין מנוס מלהתגרש, הליך הגישור עשוי להניב הסכם גירושין הוגן, ראוי ומדויק יותר לצרכי התא המשפחתי ולטובת הילדים, בהתאם לנסיבות הכלכליות בהווה ובעתיד.

נכון לקבל החלטות המתייחסות להתארגנות בתקופה המשבר, שאינה רגילה, ולזכור שהחלטות אלה הן זמניות ובעתיד ניתן יהיה לקבל החלטות קבועות.

נדרש מכם להתמודד לבד עם בעיות מורכבות, אין לנו תשובות-קסם ואנחנו מודעים לקושי, אבל נציע כמה קווים מנחים לתקופה זו:

  • דווקא בימים קשים כאלה, ביניכם בפרט ובעולם כולו בכלל- מסר של כבוד הדדי בין ההורים ופעולה משותפת למענם, כך ינצרו את החוויה כחיובית ותיצור תחושת חוסן, נסו לדבר ביניכם ולתאם עמדות ומסרים הנוגעים למצב ולשלום הילדים.
  • עודדו את הילדים להיות עם ההורה השני בקשר טלפוני/וידאו רציף ואפשרו זאת ללא הגבלה.
  • נסו לתאם ביניכם זמני שהות ריאליים המתחשבים בצרכים של שניכם. הילדים זקוקים לשני הורים, אם קבעתם ביניכם זמני שהות עם הילדים, ייתכן כי הם אינם רלוונטיים או קשים מאד ליישום כרגע.
  • הסדרים כלכלייםנסו לגלות התחשבות במצב הכלכלי של האחר/ת ולשאוף להגיע להסדר תואם לתקופה של חלוקה בפרנסת הילדים. עשו ככל יכולתכם לא לנקוט בצעדים חד צדדיים, כמו הפסקת העברת תשלומים. השתדלו, למרות הקושי, להגיע להסכמות ביניכם. זכרו, מדובר בהסכמות זמניות.
  • עשו כמיטב יכולתכם לא לשדר לילדים את חילוקי הדעות, נסו לשדר להם שהמצב בשליטה וששניכם עושים הכל כדי לשמור עליהם. זכרו כמה חשוב להם לבטוח בכם בתקופה מלחיצה כל כך.
  • דגש חשוב נוסף שאי אפשר לסיים בלעדיו הוא הילדים. חשוב מאד לעשות הכל כדי להשאיר את הדור הבא מחוץ לסכסוך. זכרו כי ככל שהדבר היה תלוי בהם, הילדים היו מעדיפים שהוריהם ימשיכו לחיות זה עם זה באושר ובעושר.

 

תאום הורי, ניתן מענה במרכז הגישור ע"י מתאמים מוסמכים ומקצועיים, הליך שיסייע  לבנית הסכמות בין הורים גרושים הנקלעים למחלוקת בנוגע לגידול וחינוך ילדיהם והטיפול השוטף בהם  וזאת כאשר הצדדים מודעים ומסכימים לכך, כי טובת הילד מחייבת הטמעת דפוסים של פתרון מחלוקות בדרך של תקשורת, ע"י הדברות חיובית, וימנעו מניהול ענייניהם באמצעות הקטין.

 

אנו העוסקים בסכסוכי משפחה שמים דגש מהותי על טובת הילד, נטרול מקומו של הילד כקלף מיקוח וניגוח בין ההורים, בניית מנגנוני תקשורת יעילים ואפקטיביים להמשך יחסי ההורות בין הצדדים. במהלך התהליך ההורים מסכימים כי ימנעו מהסתה באוזני הקטינים כנגד ההורה השני, ולא יגרמו לקטינים לקונפליקט ולכפל נאמנויות בין הוריהם.

 

קוראים יקרים, שימו לב. ימי הקורונה לא יימשכו לנצח. אמנם ייתכן שתהיה זו תקופה ארוכה, יש שסבורים שאף תיארך חודשים לא מעטים, אך ללא ספק יבוא היום שבו היא תחלוף.

לכן מומלץ שלא להעצים את המתח המשפחתי יתר על המידה, ולנסות לפעול תוך שיקול דעת, קבלה והכלה. זכרו כי בדומה לכם, גם בן או בת הזוג שלכם חשים מצוקה ודחק.

ומה בכל זאת עושים במקרים חמורים ודחופים??

עבודת בתי המשפט, ובכללם בתי הדין לענייני משפחה, צומצמה למינימום עקב ההנחיות וההתמודדות עם מגפת הקורונה, בימים אלו בתי המשפט לענייני משפחה ובתי הדין הרבניים עוסקים במקרים דחופים וקריטיים בלבד.

חשוב לציין, ביחידת הסיוע המשפטי של בתי המשפט הוקם מערך חרום של עורכי דין למשפחה למענה וסיוע במצבים של אלימות במשפחה (אלימות פיזית ו/ או רגשית כאחד), כדי לקבל את השירות יש להגיע פיזית לאחד מבתי המשפט לענייני משפחה המצויים ברשימת מחוז מרכז, בהתאם למקום המגורים האחרון של בני הזוג, לפנות למזכירות בית המשפט על מנת למלא טופס בקשה לצו הגנה, לאחר הגשת הבקשה יש ליצור קשר טלפוני עם המוקד לסיוע משפטי.

  • אגף לסיוע משפטי פתיחת תיקים: בטלפון: 073-3927788, שעות מענה טלפוני בימים א' עד ה', בין השעות 08:00 עד 16:00. דואר אלקטרוני moked-siyua@justice.gov.il.

 

המלצה, טרם אתם פונים ליחידת הסיוע ו/או למשרד עורכי דין, יש חשיבות גדולה לייעוץ לגבי אילו צעדים יש לנקוט, הערכת המצב ובחינת הסיטואציה, אנו במרכז הגישור בחבל מודיעין משקפים לבני הזוג את המצב לאשורו ובעיקר מבהירים האם המצב הבשיל לכדי החלטות דרמטיות, בעיקר ובפרט לאור מצב ההסגר שפקד את כולנו וגורם להתנהגויות קיצוניות ולטלטלה רגשית, שהשלכותיה על הסובבים והקרובים לנו, בעיקר ובדרך כלל סובלים בני הזוג, ההופכים לשק אגרוף של הצד המתוסכל.

סביר להניח שבמרכז הגישור תוצענה לכם גם דרכי ביניים שימנעו פניות לבתי משפט ו/או למשטרה, ליתר הליך גירושין כואב, לדוגמא: גישור משפחה, גירושין בהסכמה על ידי עריכת הסכם גירושין, ופתרונות יצירתיים כמו הסכם שלום בית ולחילופין גירושין.

הליך הגישור הינו אלטרנטיבה פרקטית וממוקדת המאפשרת לצדדים הידברות ויצירת הסכמות, השלמת הסכם מדויק וללא פרשנויות, הכול תוך חסכון בזמן יקר, כסף ושימת דגש על שיח מקדם ותקשורת מעצימה, ההליך  במרכז ייחודי וכולל ליווי אישי מקצועי.

יודגש כי בכל מצב ועניין וגם אם אתם זוג שהתכוון להתחיל תהליך פרידה? אם אתן/ם זקוקים לעזרה באפשור הדיאלוג ביניכם, בייעוץ מצד שלישי בהגעה להסכמות- אנחנו אתכם!!!

מרכז הגישור עומד לרשותכם בסיוע מרחוק, כל מענה מקוון, בשיחת טלפון או באפליקציית זום, על ידי מגשרות ומגשרי המרכז המומחים בגישור משפחה

אפשר לפנות בווטסאפ לאיריס אריאלי וולוצקי, עו"ד ומגשרת, מנהלת המרכז, בטלפון 0544748282 , להשאיר פרטים ואחזור אליכם בהקדם.

 

בתקווה לימים טובים יותר