כיצד להפחית לחץ/סטרס בחיינו?

מה זה בכלל לחץ?

לחץ (סטרס) אינו מחלה, אך הוא זרז להתפרצות והחמרה במחלות ובעיות בריאות. 1 מכל 3 ישראלים חווה לחץ באופן יומיומי (הלמ"ס, מאי 2020). זה יכול להיות אתם, אחד מהמכרים שלכם, קולגה, שכנה, אח או חברה. לחץ נובע מגורמים רבים, כאלו שנובעים מתקופת הקורונה וכאלו שליוו אותנו עוד לפניה. הוא משפיע על כולנו ברמה כזו או אחרת.

סולם למדידת הלחץ של הולמס וריי  (Holmes and Rahe)

תומס הולמס וריצ'רד ריי רצו לבחון האם אירועי לחץ ומתח בחיים יכולים לחזות התפתחות מחלה בעתיד. הסולם כולל 43 אירועי חיים שנחשבים למלחיצים וביקשו מ-5000 נבדקים להעריך את מידת ההסתגלות מחדש שלהם ביחס לאירועים אלו. הציון של האירוע המלחיץ ביותר, שמצריך את ההסתגלות מחדש הרבה ביותר (האירוע שהכי מטלטל את חייהם) יהיה קרוב ל-100, ואילו אירוע שאינו מצריך הסתגלות מחודשת משמעותית יזכה בציון קרוב ל-0.

בהתאם לתוצאות, הם בנו סולם ידוע למדידת לחץ שעד היום משתמשים בו כדי להעריך את מידת הלחץ שהפרט נמצא בה בהתאם לציונים שהתקבלו מאירועי החיים. נמצא כי יש קשר ישיר בין כמות הלחץ לבין הסיכוי להתפתחות בעיות רפואיות. הקשר היה כה חזק כך שניתן היה לדרג את האירועים מהמלחיצים ביותר למלחיצים פחות ולהצביע על מצבים בחיים המעמידים אנשים בסיכון גבוה יותר לפתח בעיות רפואיות בעתיד כתוצאה מהאירוע.

נתון מעניין שעלה במחקר הוא שהסולם מפנה את תשומת הלב לכך שגם אירועים חיוביים עלולים להיתפס כמלחיצים כמו חתונה והריון .האירועים המדורגים ראשונים בסולם:

מוות של קרוב משפחה – 100

גירושין – 73

פרידה בין בני זוג – 65

מאסר – 63

מוות של בן משפחה קרוב – 63

פציעה/ מחלה אישית – 53

חתונה – 50

פיטורין מעבודה – 47

פיוס בין בני זוג – 45

פרישה לגמלאות – 45

שינוי במצב בריאותו של בן משפחה – 44

הריון – 40

הסולם מאפשר מדידה של כמות הלחץ שחווה הפרט, כך שניתן לחזות את סיכוייו לחלות ולפיכך להפעיל התערבות שתסייע בהפחתת המתח. עם זאת, הניקוד מבוסס על ממוצעים ונוצר מצב שהוא מתעלם מההבדלים האישיים הפסיכולוגיים שיש לכל נבדק באופן אישי. כמו כן, הסולם אינו לוקח בחשבון את היכולות של האדם להתמודד עם הלחץ, את ניסיונו הקודם, ואת מידת התמיכה החברתית שיש לו בחייו. משתנים אלה יכולים להקטין את מידת הלחץ שחווה הפרט ולכן הדירוג לא יהיה רלוונטי עבורו.

אז איך נוכל להפחית לחץ?

ישנן דרכם רבות שיכולות להקל או לטפל במידת הלחץ:

* השיטה הטובה והנגישה ביותר – תרגול נשימות.

* לימוד שיטות של הרפיה, כמו: מדיטציה או מיינדפולנס.

* תרגול של יוגה, צ'יקונג וכו'.

* תזונה בריאה והפחתת מאכלים כמו פחמימות פשוטות, קפאין, אלכוהול, מזון מעובד וכדומה.

* תרגול פעילות ספורטיבית.

* הקפדה על שעות מנוחה ושינה מספקות.

* פנייה לטיפול - אתם לא צריכים להתמודד לבד עם מתח ולחץ נפשי.

לעיתים אנו זקוקים לעזרה והכוונה של איש מקצוע.

מוזמנים לפנות ליחידה לקידום בריאות על מנת לקבל מידע נוסף וסיוע.

יצירת קשר עם היחידה לקידום בריאות